Odnawianie mebli często kojarzone jest z tradycyjnymi metodami renowacji, które dziś nie budzą zachwytu w naszych oczach. Potrzebujemy czegoś innego, nieprzeciętnego, z odrobiną indywidualnego charakteru. W końcu każdy z nas chce mieć w domu wyjątkowy, stylowy mebel, a tym lepiej jeśli może stać się nim toaletka po babci, biblioteka wykonana przez dziadka lub pamiątkowa komoda z domu rodziców. Aby tego typu wyjątkowy staroć stał się meblem designerskim, budzącym zachwyt w oczach gości, należy go odpowiednio wystylizować oraz dopasować do wnętrza, przestrzeni domu.

Jak wprowadzić stylowy antyk do salonu?

Dziś postaram się pokazać Wam, jak istotna poza samą techniką odnawiania mebli jest ich stylizacja. Jeśli macie w zebranych skarbach jakiś antyk który zamierzacie odnowić, to postawcie go w wybranym przez Was miejscu. Niech to będzie np. salon, w którym będzie mógł on cieszyć oczy Was samych oraz przychodzących do Waszego domu gości. Miejsce nie powinno być przypadkowe, ponieważ stylizacja mebla musi być dopasowana do innych elementów w danym wnętrzu. Teraz wystarczy tylko zdecydować się w jaki sposób to „poszarzałe cudeńko” wprowadzić w klimat towarzyszącej mu przestrzeni.

Luksusowa komoda witryny pokryta perłowym lakierem.

Luksusowa komoda witryny pokryta perłowym lakierem.

Po przemyślanie dobranym miejscu należy przejść do decyzji, co z danym meblem możemy zrobić. Techniki odnawiania możemy również ze sobą mieszać, trzeba tylko wiedzieć jak wystylizować mebel oraz połączyć ze sobą metody odnawiania antyków. Decoupage idealnie sprawdzi się dla tych z Was, którzy szukają niepowtarzalnego charakteru, malowanie farbą natomiast sprawi, że meble nabiorą wyrazu dzięki wybranemu kolorowi.

A może profesjonalne odnawianie i renowacja mebli?

My polecamy jednak profesjonalne i nowoczesne odnawianie stylowych mebli i antyków za pomocą lakierowania. Jest to z pewnością najtrudniejsza z techniki bardzo trudno wykonać ją samemu w domowych warunkach. Do polakierowania mebla potrzebny jest fachowiec, który:

  • odpowiednio dobierze lakier,
  • ochroni w specjalny sposób drewno
  • idealnie rozłoży warstwę lakieru, dzięki czemu mebel nabierze blasku tafli.

Dodatkowo w przypadku lakierowania możecie podjąć decyzję co wykończenia mebla. Wybierając lakier np. perłowy (jak na zdjęciu komody witryny) efekt końcowy będzie jeszcze bogatszy i unikalny.

Metody i techniki na stylowe meble

Powyższe techniki możecie ze sobą łączyć i uzyskać prawdziwie spektakularne efekty. Farbowanie mebla połączone z techniką decupage, to popularny duet. Stylowe meble lakierowane fantastycznie komponują się z dodatkiem tkanin, np. przyklejony do tylnej części, za pułkami witryny. Stosując zasadę kontrastu, białą, lakierowany antyk łączy się z czernią w atłasie, co stanowi niezwykle ujmujące i eleganckie tło dla postawionych w niej dekoracjach. Innym pomysłem na unikalne zdobienia oraz łączenia technik będzie zastosowanie sznurka we wnękach mebla. Srebrna taca, wazon lub porcelanowa zastawa w takiej witrynie nabierze luksusowego designu.

Lakierowana białą witryna w stylizacji z atłasową, czarną tkaniną oraz srebrnym sznurkiem.

Lakierowana białą witryna w stylizacji z atłasową, czarną tkaniną oraz srebrnym sznurkiem.

Wystylizowane drzwi antycznej witryny wzbogacone srebrnym sznurkiem.

Wystylizowane drzwi antycznej witryny wzbogacone srebrnym sznurkiem.

Mam nadzieję, że powyższe pomysły, przekonały Was do tego, aby odnawiać i uwspółcześniać stylowe meble, które posiadacie w swoich domach. Wystylizowane przez profesjonalistę antyki, w technikach łączonych czy też pojedynczych to doskonałe rozwiązanie dla poszukiwaczy unikalnych mebli designerskich. Niegdyś większość mebli tworzono z najlepszych materiałów, przez co starannie dobierano do nich wzornictwo i detale. Dziś trudno spotkać tak prawidziwie oryginalne meble, dlatego cieszmy się tym co dali nam przodkowie. Odrestaurowane i wystylizowane w nowoczesny sposób starocia to skarby domów z niepowtarzalnym designem.