Stare meble posiadają swoją niezaprzeczalną klasę oraz urok. Znaleźć je można na licznych giełdach staroci oraz w sklepach sprzedających używane meble, przydatne do tego, by poddać je modyfikacjom w celach ponownego zastosowania. Odnowione stylowe meble włoskie lub antyki po usunięciu niedoskonałości i naprawieniu tego, co pod presją czasu uległo zepsuciu mogą stać się prawdziwą ozdoba każdego nowoczesnego wnętrza. Aby jednak tak się stało, trzeba dopasować je z wyczuciem do miejsca, w którym będą stały.

Odnawianie starych mebli może być wspaniałą zabawą, przynoszącą wiele satysfakcji. Odnawiając samodzielnie stare meble niewątpliwie zaoszczędzimy na fachowcach, np. na tapicerze, ale pamiętajmy, aby brać się za tę czynność tylko w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że sobie poradzimy. W przeciwnym razie możemy zniszczyć mebel jeszcze bardziej, a powstałe szkody mogą okazać się jeszcze trudniejsze do naprawienia. Na rynku książek z tematyki aranżacji i dekoracji wnętrz funkcjonuje wiele książek, z których zaczerpnąć można uniwersalne pomysły na odnawianie starych mebli.

Tworząc stylowe meble z włoskim charakterem…

Jeżeli drewniane oparcia starego fotela stylizowanego na okres secesji są zadrapane już tak bardzo, że nie jesteście w stanie na nie patrzeć – trzeba postarać się o drobny papier ścierny i zetrzeć całą warstwę ochronnej farby oraz lakieru. Trzeba to robić z należytą delikatnością, aby formy nie zostały za bardzo uszkodzone, co zawsze może wpłynąć na wygląd mebla oraz kształt jego poszczególnych elementów.

Stare części drewniane w meblach zawsze lepiej szlifować ręcznie za pomocą papieru ściernego. Szlifierka pracująca na wysokich obrotach może się okazać tutaj zbyt dynamiczna. Jeśli części drewniane w meblach są odłamane lub wyszczerbione, zawsze można dosztukować poszczególny element z drewna o podobnej strukturze. Po ponownym pokryciu powierzchni drewnianych farbą nie widać już właściwie śladów różnicy.

Kolejnym problemem pozostaje także zniszczona tapicerka starych mebli kupowanych „z drugiej ręki” (są to tzw. meble antyki). Jeśli tkanina tapicerska jest silnie zniszczona – trzeba będzie pożegnać się z jej dotychczasowym dizajnem w sytuacji, gdy będziemy mieli pewność, że podobny motyw graficzny na tkaninie jest w sklepach niemożliwy do zdobycia.

Trzeba zatem postawić na inną tkaninę obiciową. Może być ona podobna do tej, która była zastosowana wcześniej lub zupełnie inna. Nawet jeśli część ze starej tapicerki ocalała, przy wymianie na inną konsekwentnie pozbywajmy się pozostałości. Mebel musi nabrać spójności kompozycyjnej i przy jego odnawianiu nie można sobie zwyczajnie pozwolić na przypadkowe połączenia. W zamian otrzymamy meble włoskie tworzące unikalne wrażenia estetyczne.

Design wnętrza z odnowionymi meblami

Stylowy fotel poddany procesowi odnawiania.

Stylowy fotel poddany procesowi odnawiania.

Posiadanie w domu modeli mebli z danej epoki obliguje nas do tego, byśmy urządzali wnętrza swoich domów oraz mieszkań z gustem i smakiem. Trzeba świadomie umieszczać meble w przestrzeni lub dostosowywać przestrzenie do ich charakteru i stylu. Fotela stylizowanego na epokę Ludwika XVI nie umieścimy we wnętrzu, gdzie zastosowano elementy rustykalne, albo w większości składające się ze szkła i tworzyw sztucznych. Efekt byłby komiczny i zupełnie pozbawiony dobrego smaku.

Z kolei fotel o masywnej, geometrycznej formie, obity materiałem przypominającym lateks lub lśniące tworzywo sztuczne zdecydowanie lepiej odnajdzie się we wnętrzu ze szklanymi elementami, gdzie silnie gra się światłem oraz minimalizmem.

Odnowione meble jak najbardziej pasować będą do nowoczesnych projektów wnętrz, ale pod warunkiem, że nowoczesność ta będzie ściśle nawiązywała do tradycji epoki, z której dany mebel pochodzi. Na spójność mebli z wnętrzem aranżowanym wpływają szczegóły – czasem wystarczy dywan, innym razem tapeta, a jeszcze kiedy indziej poduchy na sofie, albo drobne bibeloty.

Szperanie w sklepach meblowych z meblami używanymi bardzo opłaca się wszystkim, którzy do siebie nie dopuszczają myśli, by we własnych mieszkaniach posiadać te same motywy mebli, co pozostali członkowie rodziny oraz znajomi. Kiedy już odnowione meble stają w wyznaczonym miejscu, możemy mieć pewność, że w żadnym innym domu nie ma drugiego takiego stołu, krzesła, czy sofy dla gości. Świadomość skomponowania unikalnego wnętrza we własnym zakresie mile łechce próżność i daje poczucie, że nikt nie podrobi naszych pomysłów.

Unikanie odnowione meble w Bydgoszczy

Grupa młodych i kreatywnych projektantów wnętrz pracujących dla biura Bohema Design z Bydgoszczy często stawała przed pewnym dylematem: „Jak stworzyć projekt wnętrza określony przez Klienta?”

Tutaj właśnie przychodzi moment w którym, w wyniku potrzeby twórczości powstały stylowe i designerskie Meble Bohema.